fantom
05Srp

Městské zásahy Ostrava 2016: Nastal čas změnit Ostravu!

Městské zásahy Ostrava 2016: Nastal čas změnit Ostravu!

Ostravané se i letos budou moci zasadit o budoucí tvář města. Projekt Kulturního centra Cooltour s názvem Městské zásahy Ostrava 2016, který vyvrcholí 17.9. 2016 vernisáží na Masarykově náměstí, umožní každému, kdo bude chtít, představit pomocí grafického návrhu svůj vlastní názor na to, jak by Ostrava mohla vypadat.

Principem Městských zásahů je oslovit aktivní obyvatele prostřednictvím veřejné výzvy. Ti pak bez nároku na honorář, navrhnou řešení městských prostor, které bude ve formě plakátů vystaveno na Masarykově náměstí. Je nám jedno jestli je „návrhářům“ jeden nebo sto let, jestli jsou profíci, nebo ne, navrhnout změnu může úplně každý. Hlásit své návrhy mohou lidé už dnes, uzávěrka je pak 7. 9. 2016.

Stačí napsat email architektovi a koordinátorovi akce Jirkovi Stejskalíkovina info@mestskezasahyostrava.cz, poslat mu svůj návrh v pdf s krátkým popisem a vybranou kategorií.

Lidé mohou vybírat ze všech lokalit v Ostravě, které jsou rozděleny do třech územních kategorií:

1. Náměstí je všech – zásahy týkající se Masarykova náměstí
2. Centrum žije – zásahy týkající se Moravské Ostravy
3. Ostrava je naše město – všechny ostatní oblasti na území města.

A dále do kategorií časových, podle toho, zda se jedná o návrh dlouhodobý či krátkodobý:

1. trvalý – plány na trvalou změnu konkrétního místa (např. stavba obřího mrakodrapu na náměstí)
2. dočasný – návrhy na dočasné využití určitých míst v horizontu od několika hodin až po několik let (např. lavičky na posezení u řeky nebo hudební festival).

Zásahy mohou být jakékoliv, záleží na fantazii – jednat se může o stavební i nestavební úpravy a vylepšení, návrhy na akce, dočasné využití, vtip a nadsázku, stejně jako naprosto seriózní návrhy řešení palčivých témat. Jediné, o co žádáme, je, aby se občané vyhnuli politicky a rasisticky motivovaným návrhům a vulgárnímu zpracování. Taková bychom museli vyloučit. Návrhy pak představíme u příležitosti sousedské slavnosti Zažít Ostravu jinak 17. 9. 2016 a vystavíme na Masarykově náměstí.

Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města. Projekt finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

Pro více informací se obracejte buď na Soňu Frídlovou – sona@cooltourova.cz, tel: 734 720 666, vedoucí projektu, nebo na Jirku Stejskalíka, info@mestskezasahyostrava.cz, tel: 605 774 480, architekta a odborného radu, nebo hledejte na webu http://cooltourova.cz/projekty/mestske-zasahy-ostrava-2016/.